Istoty vychádzajúce z našej peňaženky

Autor: Daniel Tarbaj | 19.6.2012 o 13:41 | (upravené 19.6.2012 o 13:48) Karma článku: 11,45 | Prečítané:  768x

Róbert Fico a Smer-SD si s ľuďmi rozohrali dobrú partiu. Najprv im pre ľavú a strednú vrstvu obyvateľstva sľúbil hory-doly v podobe svojich istôt, no teraz po voľbách ich však začína pretvárať. Možno to vidieť už v konsolidačnom balíku s 22 opatreniami. (http://ekonomika.sme.sk/c/6424032/fico-zverejnil-nove-dane-a-setrenie-zoznam-22-opatreni.html)

 

Nebolo by na ňom nič zlého, pretože zvýšiť príjmy štátu a znížiť deficit štátneho rozpočtu je nevyhnutné, pokiaľ by tomuto všetkému nepredchádzalo oklamanie vyše milióna voličov pozostávajúceho prevažne zo strednej triedy, ktorých sa zdá, že sa opatrenia najviac dotknú. Je tu akýsi bič na strednú vrstvu ľudí, ktorí aktívne pracujú, snažia sa podľa okolností čo najviac ušetriť a vedú poctivý život voči štátu. Lebo zoberme si, že žobrákovi už pomaly nemáš čo zdaniť a bohatého 3-4% hore dole na mizinu neprivedú.

Fico to urobil výborne. Strategicky skĺbil svoju rétoriku s dobrou schopnosťou uvažovať štatisticky. Lebo ak bežný človek stretne na ulici 3 ľudí a z toho mu 2 vynadajú a 1 ho pochváli, tak asi zosmutnie. Ale „štatistický" politik to zoberie s radosťou, lebo zistil, že ho podporuje tretina ľudí.

 

A teraz k zopár vybraným opatreniam:

§         Zdanenie vkladov obyvateľov v bankách - odnesú si to ľudia a ich peňaženky vo zvýšených poplatkoch pri aj tak nízkych úrokoch

§         Extra zdanenie bánk - banková asociácia už skôr varovala, že neprimerane vysoká úroveň by mohla mať negatívne dôsledky aj na úverovanie a rast ekonomiky. Banky môžu obmedziť poskytovanie úverov firmám a tie potom budú menej investovať, čo následne obmedzí tvorbu pracovných miest.

=> banky si stále budú chcieť ponechať úroveň svojich ziskov a kompenzovať to budú na klientoch

§         Zmeny v správnych poplatkoch

§         Z nehnuteľnosti budú 2 dane

§         Živnostníkom stúpnu odvody

§         Brigádnici budú platiť odvody

§         Koncesie sa nezrušia

§         Farmárom zvýšia nájom za pôdu - pričom stále iba chceme propagovať slovenské výrobky a ich nákup, lenže to dospeje iba opäť k nákupom v Poľsku

§         Štát bude asi menej prispievať na budovanie ciest a železníc, ktoré sa stavajú z eurofondov - (viď. Volebné posolstvo strany smer z 10.12.2011: „SMER - sociálna demokracia bude stimulovať ekonomiku kombináciou verejných a privátnych investícií do výstavby diaľnic, atómových elektrární, širokorozchodnej železnice a nájomného bývania.")

§         Správu ropných zásob môže prebrať súkromník - čo už len zoberie súkromník bez toho, aby na tom neošklbal štát

Aj tie všetky špeciálne dane pre tzv. veľké firmy aj tak len zaplatia občania vo vyšších cenách a v nižšej kvalite služieb. Možno žiadne alebo aspoň väčšina z niektorých opatrní by ani nebola potrebná, keby štát radšej zvýšil efektivitu výberu dane z pridanej hodnoty, kde pri únikoch opäť iba „hlúpi a poctiví" ľudia platia za bohatých oligarchov okrádajúcich tento štát. „Ak by sme zvýšili efektívnosť výberu aspoň na úroveň priemeru krajín EÚ, tak by sme zvýšili výnos o 1,1mld. €(a neskôr by táto suma aj rástla)" - pozn. z analýzy Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií.

 

Týmto blogom však nechcem odmietať, že potreba znížiť deficit je nutná, ale to, že je správne aj pred voľbami ľuďom povedať pravdu, či už na mítingoch alebo vo svojom programe, ktorý je plný protirečení s doterajším stavom vládnutia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?